Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Хто такий Зевс?
Як обрати надувний басейн?
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Вітаємо з Днем Вчителя!
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Як Вам новий сайт?

Дата: 1 жовтня 2018 о 20:44, Оновлено 1 жовтня 2018 о 20:45
Історія села Підбереж сягає XV століття.Є припущення, що засновниками села були втікачі від татар, що поселилися на березі р.Свічі в Дуброві . Це місце припало до вподоби втікачам, бо з високого берега, вкритого густим лісом, можна було стежити за рухом татар. Так появилося нове поселення серед березового лісу, яке стали називати Побереззям.
У XVI століті селяни стали селитися на південний захід від старого поселення, тому що тут були родючі землі. З часом Побереззя зникло і появився новий населений пункт Побережжя, а відтак Підбереж. За документами архіву село вперше згадується 1649 р. в Галицьких актах. Наступна згадка про село є в люстрації за 1661-1662 рр, де зазначено, що „село осіло на 12 ланах, тепер осілий один. Підданих було 100, тепер 7.Чиншу давали з лану 40 зл. по дві гуски з лану, третя на пана підстаросту, копу яєць з лану, 6 возів дерева з лану. За сторожа і гайдука 30 зл. Повинні були давати таку десятину: овечу, але овець не мали, бджолину, але тепер бджіл також немає, свинну від 9 свиней, одну копицю сіна.”
Письмова згадка про першу школу в с. Підбереж відноситься до 1842 року. Це була парафіяльна однокласна школа. Село підпорядковувалось Долинському деканату. Школа була розміщена у приватному будинку і утримувалась за рахунок громадян та уряду.Під кінець ХІХ ст. в Австро – Угорщині було створено окрему урядову установу, яка відповідала за народну освіту.З 1890 року було введено в дію однокласну школу в Підбережі. За статистичними даними в 1902 році в школі навчалось 102 учні. На підставі рішення Крайової Шкільної Ради від 10 червня 1906 року Окружна Шкільна Рада в Долині постановила реорганізувати однокласну народну школу в селі на двокласну.

Учениці дворічної школи 1920 р.

Навчання велося українською мовою. В школі в 1902 році було 102 школярі, 1906 – 136 з них один поляк і один єврей, в 1910 - 142 дітей, а 1914 - 144 дітей. Основними предметами в школі були релігія, українська і польська мови, арифметика. Деякі відомості школярі одержували з історії та географії. В 1910 році було зведено новий будинок на березі біля резиденції, де розмістилась сільська канцелярія та одна класна кімната. Кожен учитель навчав учнів 2 класів, учні навчалися 4 роки і отримували освіту за 4 класи. Навчання було обов’язковим для всіх дітей шкільного віку.

1935 рік.50-літній ювілей школи Директор Гут (в центрі)

У вересні 1946 року початкова школа в Підбережі була реорганізована в семирічну, почалося будівництво нового шкільного будинку на три класні кімнати та учительську. В 1949 році відбувся перший випуск учнів Підберезької семирічної школи. При школі існувала вечірня школа сільської молоді. В ній були 4, 5, 6, 7 класи. Для неписьменних були організовані гуртки неграмотних та малограмотних.

Сільська молодь

В 60 -70 роках приміщення школи розширено за рахунок матеріалу з резиденції священика та новозбудованої споруди з двома класами, двома кабінетами, двома майстернями та спортзалом. В кінці 70 – х років згідно з наказом освіти УРСР семирічна Підберезька школа реорганізована в восьмирічну.
1 вересня 1988 року проведена ще одна реформа загальноосвітніх шкіл, в результаті якої восьмирічна школа була знову реорганізована в неповну середню школу І – ІІ ступенів з дев’ятирічним терміном навчання.

Першого вересня 2011 року Підберезька загальноосвітня школа І-ІІст відсвяткувала новосілля в новій трьохповерховій новобудові (висвітлення у ЗМІ)

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.